piątek, 11 listopada 2016

Bajki pytajki, czyli zabawne opowiadania z pobliskiej grządki

"Bajki pytajki, czyli zabawne opowiadania z pobliskiej grządki" | audiobook dla dzieci

Cykl 30 bajek, które powstały w oparciu o rzeczywiste wydarzenia podpatrzone w życiu dzieci w wieku 5 -- 9 lat. Sytuacje zostały przedstawione tak, aby Czytelnik-Słuchacz mógł łatwo wnioskować, na podstawie przedstawionej historii o pozytywnych wzorcach zachowań społecznych. Cały audiobook: http://audioteka.com/pl/audiobook/baj...

Bohaterami bajek są warzywa, żyjące w ogrodowej społeczności. Na co dzień spotykają się ze sobą, bawią, żyją obok siebie. Rozwiązują ewentualne konflikty, pomagają wzajemnie. Są stawiane w sytuacjach społecznych takich, w jakich znajdują się dzieci w okresie nauczania początkowego.

Bajki służą rozwojowi pożądanych w początkowym okresie nauczania cech:

- słuchania i zapamiętywania tekstu -- czytania ze zrozumieniem; każda historia jest opisana w obrazowy sposób, kończy się serią pytań, na które Czytelnik-Słuchacz odpowiada. Pytania dotyczą zawartych w bajce zdarzeń. Dzieci wiedząc o tym, że „gra" polega na tym, aby odpowiedzieć na jak największą liczbę pytań skupiają uwagę na opowieści i lepiej ją zapamiętują. Wyrabiają w sobie nawyk czytania i słuchania ze zrozumieniem.

- kreatywnego myślenia i działania; bajki są napisane obrazowym językiem. Łatwo można sobie wyobrazić, jak wyglądają ich bohaterowie, jak układają się ich dalsze losy. Czytelnicy-Słuchacze mogą sami wymyślać dalsze ich przygody. Rysować postaci z bajek, czy wykonywać ich podobizny w ramach innych zajęć plastycznych. Nie są to postaci fikcyjne, trudne do wyobrażenia na podstawie literackiego opisu. W bajkach występują powszechnie znane warzywa. Nie ma zatem problemu z ich wyobrażeniem sobie.

- pozytywnych wzorców zachowania. Powstawały w oparciu o rzeczywiste doświadczenia i sytuacje wychowawcze, z jakimi stykały się dzieci w początkowym okresie nauczania. Czytelnicy-Słuchacze na podstawie opowiedzianych historii wnioskują o skutkach ewentualnych własnych działań i zachowań. Dowiadują się, czym skutkuje agresja, brak porządku we własnym otoczeniu. Jak zachować się, gdy ktoś znajdzie cudzą własność, jak bezpiecznie poruszać się po ulicy, czy i jak rozmawiać z nieznajomymi. Jak korzystać bez zakłócania spokoju innych z telefonu komórkowego, zachowywać podczas wycieczek do teatrów, czy muzeów. Bajki, jak już napisałem, kończą się serią pytań dotyczących szczegółów tekstu. Ostatnie pytanie jednak odnosi się bezpośrednio do osobistych zachowań Czytelnika-Słuchacza. Jest podstawą do prowadzenia z nim dyskusji i jego własnych zachowaniach w danej sytuacji.

- obserwowania świata i najbliższego otoczenia. Centrum wydarzeń „Bajek Pytajek" stanowi ogród warzywny. W nim porusza się społeczność głównych bohaterów. Czytelnik-Słuchacz poznaje nazwy poszczególnych warzyw, ich wygląd. Historie pomyślano w taki sposób, aby działały na wyobraźnię i zachęcały do obserwowania świata roślin i zwierząt. Bohaterowie odbywają jednak wycieczki poza granice ogrodu. Stykają się z miastem, komunikacją, ludźmi. Dowiadują się, jak należy się w konkretnych sytuacjach zachować, aby nie utrudniać innym życia i nie stwarzać zagrożenia dla własnego bezpieczeństwa.

To jest bezpłatny fragment (10% z całości audiobooka) udostępniony w celach promocyjnych. Po pełnego audiobooka zapraszamy na stronę http://audioteka.com/pl/.
  • Kategoria

  • Licencja

    • Standardowa licencja YouTube





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz